Lütfen cihazınızı dik konuma getiriniz
FB TW IG IN
8 Kasım 2019

“Dijital Sektörde İnsan Kaynağı Raporu 2019” Yayınlandı.

IAB Avrupa Eğitim Yürütme Komitesi tarafından hazırlanan rapor, bu yıl da dijital sektördeki yetenek açığı ve kalifiye eleman eksikliği ile mücadele edebilmek için önemli veriler ortaya koyuyor. Çalışma; 28 Avrupa ülkesi ve Asya, Ortadoğu ülkelerinden toplam 454 eğitimci, insan kaynakları yetkilisi, sektör profesyoneli ve iş arayışında olan adaylarla gerçekleştirildi.

Rapora göre 2019 yılında işverenler teknik pozisyonlara ağırlık vermeye devam ediyor: programatik %59; analytics %51 ile en çok rağbet gören pozisyonlar olurken; onları takip eden diğer pozisyonlar ise %44 ile sosyal medya ve %43 ile çapraz medya (cross-media) oldu. Çalışmaya katılanların %75’ine göre dijitalde işe alım için en önemli engel yetenekli ve kalifiye eleman eksikliği.

Çalışmanın bir diğer çarpıcı sonucu ise; işe alınacak adayların maaş beklentilerinin çok yüksek olması. Şirket içi eğitimlere katılım da istenen düzeyde değil, ankete katılan az kıdemli ya da kıdemli çalışanlara göre şirketlerindeki personelin sadece %30’dan azı son 1 senede eğitimlere katıldı. Eğitimlere ayrılan bütçeler de de sıkıntılar mevcut.

Ayrıntılı rapora Buradan ulaşabilirsiniz.

DİĞER BLOG YAZILARI

LİSTELEMEYE DÖN